Kas yra veja? Kokie jos tipai?

aeratoriai-lt-tobula-veja

Veja – žemės sklypas, dekoratyviniais tikslais apsėtas žolėmis, kurių mišinys dažniausiai imamas toks, kad išaugtų tankus žolynas ir susidarytų tvirta velėna. Augdama veja sudaro tvirtą velėną, kuri užkerta kelią dirvožemio erozijai, neleidžia kilti dulkių kamuoliams, slopina triukšmą, reguliuoja temperatūrą, valo orą.

Veja susideda iš daugybės atskirų žolelių, kurios ne tik gaiviai atrodo, bet ir dėl intensyvios fotosintezės žymiai pagerina mikroklimatą. Sveiki vejos plotai —tai pagrindinis aplinkos privalumas, šie plotai yra svarbiausi deguonies gamintojai. Taigi maždaug 300 m2 sveiko vejos ploto augimo metu keturių asmenų šeimai suteiks vidutinę deguonies dienos normą.

Todėl veja yra daug daugiau nei paprasta žolė. Net sodininkai mėgėjai galės ilgai džiaugtis gražia žaluma, jei pasinaudos keliomis, tačiau itin svarbiomis taisyklėmis ir patarimais. Čia rasite patarimų apie veją, kaip ją paversti mažu žaliu stebuklu, žymiai pagerinančiu visų MŪSŲ gyvenimo kokybę.

Daugiau nei tik žaluma

Veja yra lyg didžiulis organizmas, kuriuo gali naudotis visi. Ji susideda iš nesuskaičiuojamo kiekio atskirų žolelių ir kiekviena iš jų yra naudinga, priglausdama galybę gyvūnų ir mikroorganizmų, randančių joje maisto ir pastogę. Dėl šio žaliojo kilimo sodas tampa jaukesnis ir atrodo daug didesnis, nes veja sukuria erdvės pojūtį. Žalumą galima pajausti visa esybe. Matyti raminamą vaizdą, užuosti tik ką nupjautos žolės kvapą, basomis kojomis jausti vėsų ir minkštą paviršių, ragauti užklydusias rūgštynes ir girdėti augant žolę…

Veja nelygu vejai

Vejos velėnai keliami įvairūs reikalavimai, atsižvelgiant į tai, kur bus naudojama — namų aplinkoje, parkuose ar gulėti prie baseino, kaip danga žaidimų aikštelėje, veja saugos salelėse ar gatvių pakraščiuose.

Šeimos sodas dažniausiai būna ir žaidimų vieta. Tam geriausiai tinka gražus ir lygus vejos plotas, ten nekreipiama dėmesio į kartais išdygstančias saulutes, kiaulpienes ar dobilus.

Turbūt daugiau nėra tokios augalų rūšies, iš kurios būtų tiek reikalaujama, kaip iš žoleliųų mišinio. Jis nuolat „mindomas“, tačiau vis dėlto turi džiuginti mūsų akį.

 

Kas turi įtakos vejai ?

Kas turi įtakos vejai?