Vejos laistymas

aeratoriai-lt-vejos-laistymas

Apie laistymą dideliame vejos plote reikia pamąstyti iš anksto. Tokią veją laistyti patogiausia yra įrengus vejos laistymo sistemas. Sistema yra išvedžiojama po žeme, tad netrukdo vejapjovėms. Laistymo purkštukai, atsiradus slėgiui, iššoka virš vejos. Nors tokią sistemą galima įrengti ir nuo pusės aro dydžio vejai, bet nedidelę teritoriją galima laistyti rankiniu būdu. Norėdami sutaupyti laiko įrengiant laistymo sistemą, raskite puikių kraštovaizdžio dizaino profesionalų, kurie įrengs tokius laistomuosius purkštuvus. Atkreiptina tai jog pradžioje reikia labai atsargiai laistyti, kad nebūtų išplautos sėklos. Su žarnos antgaliu pasirinkti smulkesnius lašus ir nureguliuoti silpnesnę srovę. Naujai pasėtą veją laistyti ryte ir vakare. O jei laistoma dieną, dalis vandens išgaruoja taip ir nepanaudotas. Jau suaugusia su dirvožemiu velėną galima palieti – kas 4-6 dienas.

Vėliau laistyti reikia, kai dirva išdžiūsta iki 10 cm gylio, praranda sodriai žalią spalvą. Vienam arui (100 kv. m) vejos palaistyti reikės nuo 50 iki 300 litrų vandens. Dar vienas būdas kaip patikrinti ar žolei užtenka drėgmes yra iškasti maždaug 15 cm gylio vejos kuokštą ir patikrinti, ar vanduo prasiskverbė pakankamai giliai. Atsiminkite – geriau laistyti rečiau ir daugiau, nei dažnai ir trumpai!

Vejos tręšimas

aeratoriai-lt-vejos-tresimas

Prasidedant augimo periodui pavasarį, maždaug kovo viduryje, jūsų vejai reikia itin daug maistingųjų medžiagų. Veją, priklausomai nuo dirvožemio kokybės ir oro sąlygų, per sezoną būtina tręšti 3-4 kartus. Pavasarį naudojamos svarbiausios kompleksinės azoto (N), fosforo (P) ir kalio (K) trąšos, kurios skatina augimą ir vejai suteikia sodresnę spalvą.

Svarbiausios maistingosios medžiagos:

Vejos maistinės medžiagos
Vejos maistinės medžiagos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sausais ir karštais vasaros mėnesiais vejos nereikia tręšti, nes esant drėgmės trūkumui trąšos gali „išdeginti“. Rudenį reikia tręšti kompleksinėmis trąšomis, kuriose yra daugiau fosforo ir kalio. Tokia trąšų sudėtis stiprins žolės šaknų sistemą, pasiruoš žiemos sezonui. Kitos medžiagos, kaip kalcis, magnis, siera, geležis, yra mažiau reikalingi, tad jų nereikia taip dažnai. Po tręšimo veją reikia gerai palaistyti.

Svarbu vejas tręšti ir organinėmis trąšomis. Geriausiai tinka kompostas, mėšlas, durpės. Organinėmis trąšomis geriausia tręšti rudenį ir pavasarį, paskleidžiant jį ant visos vejos.

Pastebėję „ligos“ simptomus: pageltusias vietas, piktžoles, samanas, reaguokite iškart ir pašalinkite negeroves, tada išvengsite neišsprendžiamų problemų ateityje.

Nepamirškite pasirūpinti rudeniniais lapais. Nepalikite jų nesugrėbtų, nes jie užkloja vejos paviršių ir tokiu būdu „dusina“ veją jai neleidžiant gauti pakankamai deguonies bei saulės šviesos. Žiemą žolės turėtų būti normalaus aukščio – 4 cm.

 

Vejos tręšimas mulču

aeratoriai-lt-vejos-tresimas-mulcu-viking-vejapjove

Puikiausia trąša yra ir nupjauta žolė. Reguliariai ją pjaunant mulčiuojančia vejapjove, nupjautą veją galima palikti, ji supūva ir tampa vertingu organinių medžiagų šaltiniu. Ypač svarbu, kad nupjauta veja būtų tinkamai susmulkinta ir tolygiai paskleista paviršiumi. Tokiu būtu joje likęs azotas greitai mineralizuojamas ir veiksmingai vėl perduodamas augalams. Pjovimas mulčiuojant yra naudingas vejai, nes tokiu būdu mažina vejos kuokštus, todėl žolė greičiau auga. Maistingomis medžiagomis optimaliai aprūpintoje vejoje nelieka vietos piktžolėms ir samanoms.