Kada ir ką sėti?

aeratoriai-lt-vejos-sejimas

Anot patyrusių sodininkų, veją geriausia sėti balandžio pradžioje arba rugpjūčio mėnesiais, kuomet temperatūra yra ne mažesnė nei 12 laipsnių. Pavasario pabaigoje ir vidurvasaryje berti sėklas į dirvą rizikinga, nes dėl drėgmės stygiaus ar karščių jos gali nesudygti, be to, jas gali išplauti smarkios liūtys. Taigi, jeigu žolės dar nepasėjote, bet planuojate tai padaryti šiais metais, vasaros pradžioje pradėkite ruošti dirvą, o sėklas sėkite rugpjūčio antroje pusėje. Toks vejos želdinimo planas geras tuo, kad iki sėjos pakanka laiko gerai paruošti žemę ir sunaikinti didžiąją dalį pievelės grožį darkančių piktžolių. Sėklas vejai rinkitės atsižvelgdami į jos paskirtį. Anot patyrusių agronomų, nuosavo namo, kaimo sodybos ar kitoje žmonių nuolat trypiamoje gyvenamoje teritorijoje geriausia želdinti vadinamąją paprastąją veją, kurią lengviau prižiūrėti nei, tarkim, dekoratyvinę žolę. Norint, kad veja džiugintų ne tik sodria žaluma, bet ir spalvingais smulkiais žiedais, reikia rinktis tokį varpinių daugiamečių žolių mišinį, kuriame yra bent viena žydinčių žolių rūšis. Kalbant apie dekoratyvinę veją, svarbu žinoti tokį dalyką: labai tankią, sodriai žalią, aksominio paviršiaus veją suformuoja šliaužiančiosios smilgos, o šviesiai žalią, smulkialapę – paprastosios miglės. Beje, pastarąsias geriau sėti vienas, nes sumaišius jas su kitų rūšių žolių sėklomis suželia labai margas žolynas.

Senos vejos pašalinimas

Jei būsimoje vejos vietoje yra piktžolių – būtina jas išnaikinti. Lietuvoje populiariausios piktžolės – varpučiai, kiaulpienės, kiečiai, usnys. Norint pašalinti senąją veją dažniausiai pasirenkamas mechaninis šalinimo būdas. Kauptuko arba vejos žirklėmis galima išrauti žolę, ją supjaustyti.

Pasirinkus cheminį būdą – reikia išsirinkti tinkamas medžiagas ir jų nepadauginti. Varpučius išnaikinti galima pasitelkus glifosato tirpalą. Reikia nupurkšti naikinamus žaliuojančius augalus. Kitoms piktžolės labiau tiks herbicidai nuo dviskilčių žolių. Įsigydami turėtumėte pasikonsultuoti kiek jo prireiks jūsų aikštelės plotui. Jei neturite – įsigykite akinius, respiratorių, kad purškiamos medžiagos nepatektų į akis ir kvėpavimo takus.

Kaip paruošti dirvą

Norint turėti kokybišką vėją svarbiausią gerai paruošti tinkamą dirvą, naudoti geros kokybės ir tinkamas sėklas. Sodinant pavasarį – paruošti dirvožemį patartina rudenį ir atvirkščiai. Bet dirvožemio perkasimą ir lyginimą pakartoti ir prieš ruošiantis jau sėti. Žaliajam kilimui tinkamiausia silpnai rūgšti dirva (pH 5,5-6,5). Dirvožemis turėtų būti laidus orui ir vandeniui, derlingas. Geriausia, kad būtų apie 20 cm storio tinkamo dirvožemio sluoksnis. Pagerinti molingą žemę galima įmaišius į ją rupaus smėlio ir kompostinės durpės. Tai reiktų daryti maždaug su 15-20 cm dirvos sluoksniu sumaišant su naujuoju. Jei gruntas kaip tik yra smėlingas – reikia tokį pat sluoksnyje įmaišyti medžiagų, kurios padėtų sulaikyti vandenį: molingo grunto ir durpių, komposto.

Dirvą vejai ruoškite labai atsakingai, tada sužėlusi ji nekels rūpesčių. Pirmiausia ant numatyto žemės ploto paskleiskite juodžemio, tada dirvą sukaskite, panaudokite frezą arba kultivatorių.

Senos vejos pašalinimas
Senos vejos pašalinimas su Viking kultivatoriumi

Kruopščiai išrinkę piktžoles ir akmenėlius, grėbliu susmulkinkite stambius žemių grumstus, dirvą supurenkite.

Dirvos ruošimas grėbliu
Dirvos ruošimas grėbliu

Po to suvoluokite specialiu prietaisu arba pamindžiokite ją kojomis prie batų prisitaisiusi lenteles.

Dirvos volavimas
Dirvos volavimas

Jei vis dar yra nelygių vietų, išlyginkite jas su grėbliu bei per naujo išlyginkite vietą. Būtina žinoti tai, kad žemėje neturėtų būti didelių grumstų, kurie neleistų žolės sėkloms sudygti.

Visa tai padarę ir leidę žemei susigulėti, galima pradėti sėjimą. Žolės sėklas ir pirmąsias trąšas patogu išbarstyti pasinaudojant barstomąjį vėžimėlį. Jei tokio neturite, barstykite ranka, tik derėtų žinoti, kad į 1m2 geriausia yra sėti apie 15-20 g. Nesivarginkite jei išbersite per mažai – geriau mažiau nei per daug. Per tankiai dygstančios žolės gali trukdyti viena kitai.

Vejos sėklų barstymas
Vejos sėklų barstymas

Norint pasiekti didžiauią naudą iš sėjimo, būtina sėklas lengvai įstumti į dirvą apie 1cm gylį, tam panaudojant adatinį arba sietinį volelį.

Sėklų volavimas
Sėklų volavimas

Skiriasi vejos sudygimo laikas, pavyzdžiui svirdės sudygsta per savaitę, raudonajam eraičiui prireikia dviejų savaičių, o miglėms – maždaug trijų. Pirmąsias dvi savaites veja iki 5cm gylio turėtų būti visiškai drėgna. Patariama viršutinį dirvos sluoksnį laistyti kuo smulkesniais lašeliais, taip vejos daigai lengviau pasisavins vandenį ir neišdžius.

Laistymas po sėjimo
Laistymas po sėjimo

Ruloninė veja

aeratoriai-lt-rulonine-vejaYra galimybė naudoti ir ruloninę veją jei norimas greitas rezultatas. Ją kloti yra paprasta, nes gali būti paklota bet kuriuo metų laiku ant paruoštos dirvos. Paklojus veją derėtų ja sumaigyti, prispausti prie žemės ir ja gausiai laistyti, kad greičiau ileistų šaknis į žemę. Paklojus ruloninę veją galima ant jos lipti jau po trumpo laiko. Patarimas perkant ruloninę veją: atkreipkite dėmesį, kad ji būtų šviežia, žalia bei sveika. Tokiu atveju busite užtikrinti, kad perkama veja yra geriausios būsenos. Be to geriausia būtų, kad laikotarpis nuo vejos pasodinimo iki klojimo būtų mažiausias. Ruloninė veja yra patogi tuo, kad nereiks laukti metus kol pasėta veja užaugs, o ir joje nebus piktžolių.