Kaip dažnai aeruoti?

Veja aeruojama bent kartą į metus. Aeravimo dažnumas priklauso nuo vejos naudojimo intensyvumo. Jei Jūsų veja nėra vien dekoracija ir po ją dažnai vaikščiojama, bėgiojama, žaidžiama, reiktų ją aeruoti bent du kartus per metus ar dar dažniau.

 

Kada aeruoti?

Aeravimo dažnumas priklauso nuo vejos naudojimo intensyvumo ir dirvos struktūros, tačiau rekomenduojama tai daryti du kartus per metus. Aeravimas skirstomas į seklų ir gilų. Giliai aeruoti galima tik tada, kai žolė yra gražiai suvešėjusi. Nepatartina aeruoti sausuoju metų laiku (vasarą) arba esant nepalankioms oro sąlygoms.

Aeruoti reikėtų pavasario viduryje/pabaigoje, kai dirva yra išdžiuvusi ir įšilusi (ne mažiau 10 laipsnių temperatūros). Prieš aeruojant derėtų atkreipti dėmesį į oro sąlygas. Oras dėl karščių gali būti per sausas aeravimui. Taip pat aeruoti galima ir vasaros pabaigoje arba rugsėjo pradžioje, tačiau ne taip intensyviai. Tokiu būdų veja pailsės ir sustiprėjusi pasiruoš žiemai.

 

Pasiruošimas

Prieš aeruodami veją tinkamai ją paruoškite. Nupjaukite žolę apie 50% trumpiau nei įprastai, tačiau svarbiausia nepjauti per žemai. Bent porą dienų prieš aeravimą veją laistykite gausiau. Dažnesnis laistymas suminkštins žemės paviršių ir paskatins žolės augimą.

Po aeravimo reikėtų veją patręšti kompleksinėmis trąšomis, turinčiomis azoto, kalio ir fosforo, bei laistyti veją gausiau du kartus per savaitę.

 

Keletas patarimų, kurie leis Jums sėkmingai patiems atlikti aeravimą:

  • Atidžiai įvertinkite, kad aeruodami neužkabintumėte laistymo sistemos elementų. Aeratorius gali juos pradurti ar sulaužyti.
  • Veją aeruokite pavasarį, vėlyvą vasarą arba rudens pradžioje.
  • Dieną prieš aeruojant veją gausiai palaistykite, kad drėgmė pasiektų iki 2,5 cm gylį. Dirvožemis turėtų būti drėgnas, bet ne permirkęs.
  • Pirmą kartą nepjaukite per žemai, tik „pašukuokite“ paviršių.
  • Kai klimatas sausas, aeruoti reikėtų 2 kartus per metus.
  • Neeikvokite pinigų ir laiko rankiniams aeratoriaims.
  • Po aeravimo palikite iš dirvožemio pašalintas vejos dalis (šiaudai, gruntas) ir leiskite jiems išdžiūti. Išdžiuvusias dalis galima su grėbliu įterpti į veją. Po šienavimo dalis jų pasiskleis prie žolės šaknų ir bus puikus azoto šaltinis.

Pastaba: Aeruojant naują veją, pirmaisiais metais atlikus aeraciją atliekų geriau vietoje nepalikti, o jas surinkti, kad neapkrauti dirvožemio.