aeratoriai-lt-vejos-skarifikavimas

Kas yra aeravimas?

 

Aeravimas (vejos vėdinimas) yra vertikalus pjovimas arba vejos dirvos ir ražienos įpjovimas specialiais prietaisais – aeratoriais.  Vejoje išpjaunamos įvairaus gylio durtinės ar pjautinės duobutės, siekiant pagerinti dirvožemio struktūrą ir įleisti daugiau deguonies į žolių šaknų zoną.

Vaikščiojant po veją spaudžiamas dirvožemis – didelį grūvį gaunančioje žemėje augalams sunku augti, vanduo sunkiai susigeria į gruntą, todėl šaknys auga prasčiau, o paviršiuje, dėl susidariusio vandens pertekliaus ima trūkti deguonies – tai taipogi kenksminga augalų vešėjimui. Pradeda kauptis organinių medžiagų, suprastėja dirvos vėdinimas (aeracija), todėl pablogėja drėgmės režimas, padidėja rūgštingumas, veisiasi samanos, pradeda nykti augalai, jų vietą užima piktžolės, vejinė žolė pradeda kupstuotis, susidaro veltinis.
Norint atgaivinti veją, suplūktą dirvą reikia išpurenti. Tai daroma naudojant specialius įrenginius – aeratorius.
Aeratorius – dažniausiai tai į vejapjovę panašus įrenginys, kuris besisukančiu velenu subado dirvą 5-8 cm gyliu. Tokie aeratoriai dirvoje įspaudžia cilindro formos skylutes. Į paviršių iškeltus augalų likučius galima surinkti arba palikti vejoje. Maždaug per savaitę šie likučiai suyra ir užpildo skylutes.
Jei Jūsų veja auga dirvožemyje, kuris yra molingas ar smėlingas, tuomet vejos aeravimas tiesiog būtinas. Tokios sudėties dirvožemyje susikaupia mažiau deguonies nei derlingame. Geriausias būdas veją aeruoti naudojant mechaninį, elektrinį arba akumuliatorinį aeratorių. Galima išbandyti ir kitas dirvos purenimo priemones, tačiau tik aeratorius dirvą valo, o ne sustumia nešvarumus giliau į žemę.

Kokia aeravimo nauda?

 

Išpurenus dirvą, šaknys geriau auga, padidėja laidumas vandeniui, žolė tampa atsparesnė sausrai (nes šaknys prasiskverbia giliau ir plačiau).

Pasekoje to, į šaknų sistemą lengviau patenka sveikai vejai būtinos medžiagos: deguonis, vanduo, kalis, azotas ir fosforas, taipogi ir naudojamos trąšos. Kai šios medžiagos lengvai patenka į gilesnius suspaustos velėnos sluoksnius, sustiprėja vejos šaknų sistema, veja tampa žalesnė, dekoratyvesnė, atsparesnė sausrai, mindžiojimui, ligoms. Mažėja dirvožemio tankumas, veiksmingesnis tampa trąšų poveikis. Žymiai pagerėja sąlygos žolei augti.

Aeravimo efektas didėja, kai prieš aeruojant aikštę vejoje išberiamas 0,5-1,0cm smėlio sluoksnis.

Po aeravimo atsigavusi veja bus sveikesnė dėl padidėjusio oro kiekio, patenkančio į šaknis, pagerėjusios dirvožemio sudėties ir sutvirtėjusios šaknų struktūros.

 

Aeravimo nauda vejai ir jos šaknų sistemai:

  • Deguonis patenka į šaknis ir dirvožemį, leisdamas jam „kvėpuoti”;
  • Organinės trąšos ir mikroelementai gauna priėjimą prie šaknų sistemos;
  • Vanduo gali geriau įsigerti į dirvožemį ir pasiekti šaknų sistemą;
  • Padeda išpešioti po žiemos atsiradusias nudžiuvusias žolių dalis;
  • Storas, suspaustas dirvožemis atlaisvinamas ir leidžiama šaknų sistemai augti.

 

Vejos aeravimo esmė

Vejos aeravimo poveikis

Kaip dažnai aeruoti?

Veja aeruojama bent kartą į metus. Aeravimo dažnumas priklauso nuo vejos naudojimo intensyvumo.

Jei Jūsų veja nėra vien dekoracija ir po ją dažnai vaikščiojama, bėgiojama, žaidžiama, reiktų ją aeruoti bent du kartus per metus ar dar dažniau.

 

Keli patarimai aeravimo darbams:

  • Dirbkite esant sausam, bet ne karštam orui.
  • Prieš aeravimą veją nupjaukite optimaliai, nepjaukite per žemai!
  • Pirmą kartą nepjaukite per žemai, tik „pašukuokite“ paviršių.
  • Po aeravimo likę augalų likučiai turėtų būti kruopščiai surinkti.