aeratoriai-lt-vejos-pjovimas

Trys pagrindinės taisyklės, norint, kad vejos pjovimas būtų kokybiškas:

  • Aštrūs vejapjovės peiliai
  • Didelis periferinis peilio judėjimo veja greitis
  • Pjovimo aukštis neviršyjantis 1/2 žolės stiebo aukščio
  • Veją geriausia pjauti, kai jos aukštis būną 50 – 100 mm.

Jei vejapjovės aukštį nustatote žemesnį nei 50 mm, rizikuojate pažeisti žolę. Mažas pjovimo aukštis kenkia vejos šaknim, sumažėja jų masė, o tai sąlygoja greitesnį žolės išdžiūvimą ir reikalauja dažnesnio laistymo. Itin žemai nupjata veja būna silpna ir ligota, ją lengvai nustelbia piktžolės ir užpuola ligos. Jei veja užauga labai aukšta, pakyla ir šaknų sistema, todėl aukštį reikia mažinti palaipsniui. Pirmuoju pjovimu nupjauti ne daugiau kaip 1/3 vejos aukščio.

Pavasariui įsibėgėjus, veja želia itin greitai, todėl ją pjauti gali tekti net kelis kartus per savaitę, vasarą augimo tempai sulėtėja, todėl pjovimų skaičius turėtų taip pat sumažėti. Jeigu žinote, kad veją pjaunate paskutinį kartą sezono metu, nustatykite didesnį vejapjovės aukštį nei įprastai, tuomet pavasarį iš po sniego patalo išlindę žolės stiebeliai geriau augs ir bus tvirtesni.

Vejos kokybė yra labai priklausoma nuo gaunamų saulės šviesos spindulių, maistinių medžiagų ir vandens. Taip pat svarbu suprasti, kad žolė ir dirva sudaro biologinį ciklą: nupjauta žolė virsta humusu ir patenka į dirvą, o tuo tarpu veja iš dirvos gauna reikalingas maistines medžiagas, tačiau nupjautos žolės palikti pievutėje negalima. Dauguma modernių vejapjovių turi mulčavimo funkciją (nupjauta žolė vejapjovės peilių pagalba susmulkinama ir paskleidžiama pievutėje).

 

Kaip išsirinkti tinkamus įrenginius ir įrankius

Renkantis žoliapjovę/vejapjovę būtina atsižvelgti į kelis pagrindinius dalykus:

  • vejos dydį
  • vejos rūšį
  • vejos reljefą

Būtent šie veiksniai ir turėtų įtakoti Jūsų pasirinkimą. Daugiau apie tai skaitykite Vejapjovių tipai skiltyje.